Žemėje vanduo egzistuoja įvairiomis būsenomis. Vandens apytakos ratas – tai nuolatinis vandens judėjimas, kurio metu keičiasi vandens būsenos. Vandens apytakos ratą sudaro keli nuolat vykstantys etapai: garavimas, kondensacija, krituliai, susigėrimas į gruntą ir nutekėjimas.
Spustelėk aktyvias ikonėlės ir sužinok daugiau apie šiuos etapus.
Garavimas – tai vandens virsmas garais. Šildant saulei, įvairūs vandens telkiniai, žemės paviršius, augalai garuoja ir garai kyla į viršų.
Kondensacija arba kietėjimas – tai garų virtimas skystąja arba kietąja vandens būsena. Gamtoje kondensacijos etape susidaro debesys, rasa, rūkas, vykstant kietėjimo procesui – šerkšnas.
Krituliai – tai iš debesų krintantis vanduo įvairiu pavidalu: lietumi, sniegu, kruša, šlapdriba, dulksna. Kai temperatūra yra aukščiau 0 °C, krituliai yra lietaus pavidalo. Kai temperatūra yra žemiau 0 °C, krituliai yra sniego, krušos pavidalo.
Susigėrimas į gruntą – krituliai, nukritę ant žemės, susigeria į ją ir patenka į požeminius vandenis. Taip gruntinis vanduo papildo požeminio vandens atsargas.
Nutekėjimas – krituliai subėga į vandens telkinius. Dalis kritulių nesusigeria į žemę, o iš aukštesnės vietos nuteka į žemesnę ir taip pasiekia kokį nors vandens telkinį. Tai vadinama nutekėjimu.