Kad suprastume, kaip gamtoje veikia vandens apytakos ratas, pabandykime jį pasidaryti namuose ir išsiaiškinkime jo veikimo principą.
Kad būtų lengviau atlikti šį eksperimentą, užduočių lape varnelėmis pažymėk, ką jau atlikai. Taip matysi, kuriame etape esi.
Eksperimento atlikimo etapai
Atlikta
Ant plastikinio užsegamo maišelio nupiešk vandens apytakos rato schemą. Vandens apytakos ratą gali pavaizduoti taip, kaip norisi. Svarbu, kad jame būtų pavaizduoti saulė, debesys, lietaus lašeliai.
Į plastikinį maišelį įpilk nedidelį kiekį vandens. Vanduo turi užimti tik labai mažą dalį maišelio (apie trečdalį).
Jei nori pamatyti ryškesnį efektą, į maišelį įlašink kelis lašelius mėlynos spalvos maistinių dažų ir išmaišyk. Šis žingsnis nėra būtinas, jei neturi maistinių dažų. Vietoje maistinių dažų gali naudoti guašą, akvarelę, tačiau efektas gali būti ne taip ryškiai matomas.
Tvirtai užsek maišelį ir lipnia juosta priklijuok jį prie lango.
Palik maišelį priklijuotą prie lango ir kelias dienas stebėk jame vykstančius procesus.
Prie maišelio užrašyk savo spėjimą. Jei kalbame moksliškai – hipotezę. Hipotezė – tai moksliniais argumentais paremtas atliekamo bandymo / eksperimento numatomas rezultatas. Taigi, pabūk mokslininku ir iškelk hipotezę. Kaip manai, kas įvyks maišelio viduje kelių dienų bėgyje?
Po kelių dienų galėsi pasitikrinti rezultatą ir palyginti jį su savo spėjimu. Padaryk išvadą, ar tavo iškelta hipotezė pasitvirtino? Tuomet perskaityk eksperimento paaiškinimą.
Eksperimento paaiškinimas (rekomenduojama skaityti po atlikto eksperimento)
Atliktą eksperimentą galima palyginti su gamtoje vykstančiu procesu. Saulės šviesa išgarina vandenį iš įvairių vandens telkinių: upių, ežerų, vandenynų ir kita. Garuodamas vanduo kyla į viršų. Garai kondensuojasi, virsta lašeliais, o šie sudaro debesis. Atliktame eksperimente galėjai matyti, kaip saulės kaitinamas vanduo maišelyje pradėjo garuoti, o garai kilti į viršų. Garams atvėsus, jie vėl pavirto skysčiu – kondensavosi. Taip įvyksta ir debesyse. Kai debesys nesulaiko kondensato, jie virsta krituliais, kurie vėl krinta ant žemės. Tokiu būdu vyksta vandens apytakos ratas. Gamtoje, iškritę krituliai gali susigerti į dirvožemį ir virsti gruntiniu vandeniu arba nutekėti į įvairius vandens šaltinius.
Jau perėjai visus etapus, puiku! O dabar įsivertink. Kaip sekėsi atlikti užduotį? Pažymėk tinkamos spalvos lašelį.
Klausimai
Atsakymai
Pavyko nupiešti vandens apytakos ratą.
Pavyko įpilti į maišelį nedidelį kiekį vandens.
Pavyko tvirtai užsegti maišelį ir pritvirtinti jį prie lango.
Pavyko iškelti hipotezę ir užrašyti savo spėjimą.
Per kelias dienas pamačiau maišelyje įvykusį vandens apytakos rato procesą.
Perskaičiau eksperimento aprašymą ir užrašiau rezultatą.