Mitybos piramidė apima 5 pagrindines maisto produktų grupes: grūdų produktai, daržovės, vaisiai ir uogos, pieno produktai, riebalai, mėsa, žuvis ir kiaušiniai. Neriebūs ir nesaldūs duonos, grūdų, kruopų gaminiai, daržovės, vaisiai ir uogos – tai maisto produktai, kurių reikėtų daugiausia valgyti. Jie pavaizduoti maisto piramidės apačioje. Mėsos ir pieno produktus reikia vartoti saikingai, tai yra mažesnėmis porcijomis. Mažiausiai reikėtų vartoti riebalų ir saldumynų. Būtina rinktis įvairius maisto produktus ir atsižvelgti į jų kiekius.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie 5 pagrindines maisto produktų grupes.
Kodėl svarbu valgyti kuo įvairiau? Kiek porcijų daržovių ir kiek porcijų vaisių reikia suvalgyti per dieną? Kokia vaisių ir daržovių nauda žmogui? Kodėl rekomenduojama valgyti kuo įvairesnių spalvų vaisius ir daržoves? Kodėl sveikiau valgyti vaisių, nei gerti jo sultis? Kokį maistą renkiesi tu?
Grūdai (ryžiai, grikiai, lęšiai, avinžirniai, avižos, miežiai, perlinės kruopos ir kt.) ir grūdiniai produktai (duona, makaronai ir kt.) yra ypač reikalingi sveikatai, nes juose gausu angliavandenių. Šiuos produktus reikėtų vartoti 3–5 kartus per dieną. Vertingesni visų grūdo dalių produktai, nes juose yra daugiau skaidulinių medžiagų, mineralų ir vitaminų. Visų grūdo dalių produktų vartojimas pagerina žarnyno sveikatą ir virškinimą.
Kodėl svarbu vartoti grūdinius produktus? Kokius grūdinius produktus labiausiai mėgsti tu?
Pusę kasdienės maisto lėkštės turi užimti daržovės ir vaisiai. Juose yra naudingų medžiagų (vitaminų, mineralų, ląstelienos), padedančių lengviau apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų ir streso. Taip pat gausu maistinių skaidulų, kurios naudingos žarnyno sveikatai. Kasdien reikėtų suvalgyti 5–7 porcijas daržovių ir vaisių. 1 porcija – maždaug saujelė salotų, 1 mažas obuolys arba bananas. Maistui vartoti tinkamos ne tik šviežios, bet ir šaldytos bei džiovintos daržovės, vaisiai, uogos.
Mažiausiai vertingi konservuoti produktai, nes juose yra daug pridėtinio cukraus, ir konservuojant produktai praranda naudingas savybes. Reikėtų stengtis valgyti daugiau sezoninių vaisių ir daržovių, kuriuos Lietuvos ūkininkai užaugina vasarą arba rudenį.
Kai renkamės skirtingų spalvų vaisius ir daržoves, gauname ir skirtingų mūsų organizmui naudingų medžiagų.
Pomidoras, arbūzas, braškė, greipfrutas, burokas, granatas.
Citrina, bananas, geltonoji paprika, melionas.
Morka, moliūgas, apelsinas, mandarinas.
Agurkas, brokolis, kopūstas, špinatas, avokadas, kivis.
Mėlynė, šilauogė.
Baklažanas, vynuogė, slyva.
Alyvuogė, juodieji serbentai.
Svogūnas, česnakas, krienas, ropė.
Kodėl svarbu valgyti vaisius ir daržoves? Kodėl svarbu valgyti skirtingų spalvų vaisius ir daržoves? Kokius vaisius ir daržoves dažniausiai valgai tu?
Pieno produktai gaminami iš karvių, avių, ožkų pieno. Yra skirtingos pieno produktų rūšys: varškė, jogurtas, kefyras, rūgpienis, išrūgos, grietinė, grietinėlė, sūris, sviestas. Jie yra puikus baltymų, kalcio, vitaminų ir riebalų šaltinis. Per parą vaikams rekomenduojama suvalgyti 1–3 porcijas pieno grupės produktų.
Kodėl svarbu valgyti pieno produktus? Kokius pieno produktus dažniausiai valgai tu?
Šių produktų reikia vartoti saikingai. Aliejus (linų sėmenų, saulėgrąžų, alyvuogių, rapsų, kanapių ir kt.) naudojamas maisto ruošimui: kepimui, virimui, pagardinimui. Gyvulinius riebalus reikėtų keisti augaliniais aliejais. Per dieną rekomenduojama suvalgyti 1 porciją – mažą saujelę riešutų (lazdyno, graikinių, žemės, migdolų, anakardžių, Bertolijos, kedrų, pistacijų ir kt.). Riešutuose gausu baltymų, skaidulų, vitaminų, mineralų, riebalų ir kitų naudingų medžiagų.
Kodėl svarbu valgyti riešutus? Kokius riešutus mėgsti tu?
Mėsoje, žuvyje gausu baltymų ir riebalų, todėl šių produktų rekomenduojama suvartoti 1–2 porcijas per dieną. Reikia rinktis neriebią mėsą, nuimti paukštienos odelę, mažinti rūkytos ar kitaip apdorotos (vytintos, sūdytos, konservuotos, užšaldytos ir kt.) mėsos kiekį. Raudoną mėsą (kiaulieną, jautieną, avieną, ožkieną) keisti balta mėsa (paukštiena, triušiena), ankštinėmis daržovėmis ar žuvimi. Svarbu gaminti grilyje, virti ar ruošti garuose. Nesaikingai vartojant šios grupės produktus gali apsunkti virškinimas.
Kodėl mėsą ir žuvį reikia vartoti saikingai? Kaip dažnai valgai mėsą ar žuvį?
Piramidės viršūnėje yra produktai, kuriuos rekomenduojama vartoti retai ir mažais kiekiais, nes jie sukelia įvairius sveikatos sutrikimus. Tai saldainiai, sviestas, pyragaičiai, cukrus ir druska. Cukraus yra įvairiuose maisto produktuose (jogurtuose, varškės sūreliuose, pomidorų padaže, duonos gaminiuose, meduje bei sultyse ir kt.), todėl reikia atidžiai skaityti maisto produktų etiketes ir rinktis produktus, kuriuose kuo mažiau cukraus.
Būtina riboti ir druskos kiekį. Jos jau būna įdėta į daugelį perkamų maisto produktų (duoną, sūrį, mėsos ir žuvies gaminius, majonezą, bulvių traškučius ir kt.). Druską galima pakeisti pipirais ir prieskoniais.
Lietuvoje rekomenduojama rinktis simboliu „Rakto skylutė“ pažymėtus maisto produktus. Jie turi kelis kartus mažiau riebalų, cukraus bei druskos ir daugiau maistinių skaidulinių medžiagų nei kiti panašūs tos pačios grupės maisto produktai. Juose taip pat neturi būti saldiklių.
Kodėl svarbu riboti saldžius ir sūrius gaminius? Kaip dažnai valgai produktus, kuriuose yra cukraus ir druskos? Ką reiškia simbolis „Rakto skylutė“?
Per dieną rekomenduojama išgerti 6–8 stiklines kambario temperatūros vandens, nesaldintos žolelių arbatos, natūralaus mineralinio negazuoto vandens. Žmogus be vandens galėtų išgyventi tik savaitę. Net nedidelis vandens trūkumas organizme turi įtakos savijautai – sutrinka dėmesingumas, atsiranda irzlumas, galvos skausmai, prastėja atmintis, sulėtėja reakcija. Reikia vengti saldžių ir gazuotų gėrimų, kompoto. Sulčių galima išgerti vieną nedidelę stiklinę.
Kiek stiklinių vandens rekomenduojama vaikams išgerti per dieną? Kiek stiklinių vandens išgeri tu? Kokius gėrimus dažniausiai renkiesi?