Visos temos
Žemė ir kosmosas

Keliaudama kosmoso platybėmis, Žemė nėra visiškai viena, aplink ją sukasi jos palydovas Mėnulis. Kitos planetos irgi turi palydovus, tik Mėnulis, palyginti su Žeme, yra labai didelis – beveik ketvirtadalis jos skersmens. Jis yra uolėtas, jame daug kraterių, lygumų ir kalvų. Pats Mėnulis nešviečia, bet taip gerai atspindi Saulės šviesą, kad naktį Žemę užlieja jo blyškiai balta šviesa. 

Mėnulis aplink Žemę apskrieja beveik per 28 dienas. Jis lėtai sukasi apie savo ašį ir visą laiką būna atsukęs į mus tą pačią pusę. Taip yra todėl, kad Mėnulis aplink Žemę ir apie savo ašį apsisuka per tą patį laiką. Kaip ir Žemė, Mėnulis turi apšviestąją ir tamsiąją puses. Tamsiosios pusės mes nematome. Tad Mėnuliui keliaujant aplink Žemę, atrodo, lyg jis keistų formą, nes mes matome skirtingą apšviestosios pusės dalį. Pilnatis esti tada, kai matome visą apšviestąją pusę. Per jaunatį Mėnulio visai nesimato. 

Žmogaus pagaminti ir paleisti į orbitą palydovai vadinami dirbtiniais. Palydovai skrieja 300–1000 km aukštyje virš Žemės paviršiaus. Jie paleidžiami į orbitą raketa arba erdvėlaiviu, o mokslininkai valdo juos iš Žemės.

Dauguma jų turi telekameras ar kitokius stebėjimo įrenginius, kuriais tyrinėja Žemės atmosferą ir kosminę erdvę už jos, taip pat renka ir fiksuoja duomenis, juos perduoda į Žemę mokslininkams. Dirbtiniai palydovai padeda sudaryti orų prognozes, renka duomenis apie Žemės reljefą, augaliją, oro ir vandens taršą, stebi potvynius, miškų gaisrus, nuošliaužas. Nėra būtina pakilti į kosmosą, norint jį tyrinėti. Tai sėkmingai galima daryti Žemėje, naudojant galingus teleskopus. Sistema, kuri padeda nustatyti objekto koordinates bet kurioje pasaulio vietoje, taip pat veikia per dirbtinius Žemės palydovus. 

Itin daug dėmesio kosmoso tyrinėjimui skiria didžiosios pasaulio valstybės JAV ir Kinija. Nuo 2014 metų kosmine valstybe gali vadintis ir Lietuva. Mūsų šalies mokslininkai sukonstravo ir paleido į kosmosą du palydovus – „LitSat-1“ ir „LituanicaSat-1“. Abu palydovai į kosmosą transliavo pirmuosius lietuviškus signalus: „LitSat-1“ – „Lietuva myli laisvę“, „LituanicaSat-1“ – prezidentės Dalios Grybauskaitės ištartus žodžius: „Linkėjimai visiems lietuviams visame pasaulyje“.

Atgal
Pirmyn
Atgal
Pirmyn