Norėdami naudoti elektros energiją, pirmiausia turime ją pagaminti. Elektros energija gaminama iš įvairių energijos išteklių. Jie gali būti neatsinaujinantys ir atsinaujinantys.
Neatsinaujinantys energijos šaltiniai yra labai lėtai, per milijonus metų, susidarę energijos ištekliai. Visų jų atsargų žmonijai turėtų užtekti dar apie tūkstantį metų.
Spustelėk paveikslėlius ir sužinok daugiau apie neatsinaujinančius energijos šaltinius.
Tai nuosėdinė uoliena, susidariusi iš augalinių liekanų, kurios sukietėjo per milijonus metų. Akmens anglių telkinių yra net dviejų kilometrų gylyje ir paviršiuje. Jos kiekiai riboti. Daugiausia anglių iškasama Kinijoje. Kai elektros energija gaminama deginant akmens anglis, išsiskiria anglies dvideginis.
Tai Žemės plutoje randamas degus aliejaus konsistencijos skystis. Naftos spalva skiriasi, pavyzdžiui, Kaukaze gaunama šviesi, gelsva, Lietuvoje – tamsi, juoda, ruda. Iš Žemės gelmių nafta pumpuojama gręžiniais. Daugiausia jos išgaunama JAV. Iš naftos gaminamas kuras, o jis naudojamas ir gaminant elektros energiją. Deginant naftos produktus ypač teršiamas oras, formuojasi kenksmingi dūmai ir į aplinką išmetama daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
Tai natūraliai susidaręs dujų mišinys, randamas kartu su nafta ar akmens anglių šachtose. Dujos slūgso kelių kilometrų gylyje, išgaunamos gręžiniais. Didžiausi jų telkiniai Rusijoje. Jos dažniausiai naudojamos gaminant elektros energiją ir šildymui.
Pagrindinė tokio kuro medžiaga yra urano rūda. Vykstant sudėtingoms branduolinėms reakcijoms gaunama energija. Šio kuro šaltiniai riboti. Branduolinės jėgainės, gamindamos energiją, nekenkia aplinkai, bet rūpesčių kelia liekančios radioaktyviosios atliekos. Jas reikia saugoti specialiuose giluminiuose branduolinių atliekų kapinynuose.
Atsinaujinantys energijos šaltiniai – gamtos ištekliai, kurie atsiranda ir atsinaujina vykstant gamtos procesams. Energija gaminama naudojant ir šiuos išteklius, o tai palanku aplinkai, prisidedama prie klimato kaitos stabdymo.
Spustelėk paveikslėlius ir sužinok daugiau apie atsinaujinančius energijos šaltinius.
Saulės šviesa ir šiluma yra atsinaujinantis energijos šaltinis. Jis begalinis ir neprarandantis galios. Iš Saulės gaunama energija gali būti naudojama vandeniui šildyti arba ją elektros energija paverčia saulės baterijos. Saulės kolektoriaus plokštės sugeria Saulės energiją net apsiniaukusiomis dienomis. Kad geriau sugertų saulės šilumą, kolektoriaus plokštės yra juodos. Vanduo, tekėdamas plokštėse įtaisytais vamzdeliais, sušyla ir šildo namus, juos aprūpina šiltu vandeniu. Šilumos energiją galima paversti ir elektros energija.
Pietinių šalių galimybės plėtoti saulės energetiką didesnės, nes ten gerokai daugiau saulėtų dienų ir saulės šviesa intensyvesnė. Saulės jėgainės aplinkos neteršia, tačiau jos nedidelio pajėgumo, todėl jų reikia daug.
Vėjo energija yra atsinaujinanti, nes vėjas nuolat veikia Žemės paviršių. Vėjo jėgainėse vėjo energija verčiama elektros energija. Tūkstančius metų vėjo energija plukdė burlaivius, suko vėjo malūnus, o šiandien vėjo jėgainės gamina elektrą. Vėjo jėgainės neteršia aplinkos, bet yra didelės, triukšmingos. Gamtininkai pastebi, kad kai kur dėl vėjo jėgainių žūva šikšnosparniai ir paukščiai. O kad pagamintų daugiau energijos, jų reikia pastatyti daug, be to, ir vėjas turi nuolat pūsti.
Vandens energija gaunama iš tekančio ar krintančio vandens kuriamos energijos. Dėl to statomos užtvankos ir hidroelektrinės. Šios rūšies energija būtų labai tinkama, tačiau brangiai kainuoja įrengti užtvankas. Hidroelektrinės oro neteršia, deja, aplinka patiria kitą žalą: norint jas pastatyti, užliejami milžiniški žemės plotai, net kaimai, miesteliai, prarandama augalija, išnyksta arba pasitraukia gyvūnai. Daug elektros energijos gali gaminti tik tos šalys, kuriose gausu upių, pavyzdžiui, Skandinavija, Šiaurės Amerika.
Žemės gelmėse labai karšta: kuo giliau – tuo karščiau. Kai kuriose Žemės vietose verdantis vanduo arba garai veržiasi į paviršių. Ši energija naudojama šildymui arba elektros gamybai. Šiluma iš Žemės gelmių ypač plačiai naudojama Islandijoje. Tai saugiausia ir švariausia energija.
Tai tokios rūšies kuras, kuris pagamintas iš biomasės, tai yra miško ir medienos atliekų, jos briketų, malkų ir granulių. Biokuro elektrinės teršia aplinką, nes į ją išskiria anglies dvideginį.
Jėgainė gamina elektrą ir surenka šilumos energiją, kuri atsiranda gaminant elektrą ir lieka nepanaudota. Tokia šiluma naudojama pastatų šildymui. Tai naudinga, nes sumažėja sąvartynų, gyventojams pinga šildymas.