Gyvūnai, turintys stuburą ir kitus kaulus, vadinami stuburiniais. Pagal požymius ir gyvenimo būdą juos skirstome į žuvis, varliagyvius, roplius, paukščius ir žinduolius. Susipažink su stuburinių gyvūnų grupėmis.
Spustelėk aktyvius paveikslėlius ir sužinok daugiau apie stuburinius gyvūnus.
Varliagyviai – šaltakraujai gyvūnai, gyvenantys ir vandenyje, ir sausumoje, kūno sandara, dauginimusi ir vystymusi artimi žuvims. Pasaulyje žinoma iki 8700 rūšių varliagyvių. Kūno ilgis nuo 7 mm iki 1,8 m. Kūnas padengtas drėgna oda, kurioje daug liaukų. Kai kurių varliagyvių liaukos gali išskirti nuodų. Priekinės varliagyvių galūnės keturpirštės, užpakalinės – penkiapirštės. Suaugę varliagyviai kvėpuoja plaučiais ir oda. Varliagyviai minta vabzdžiais ir jų lervomis, moliuskais.
Žuvys – stuburiniai, šaltakraujai, žiaunomis kvėpuojantys, vandenyje gyvenantys gyvūnai. Beveik visų žuvų kūnai padengti žvynais. Šamas – žvynų neturinčios žuvies pavyzdys. Dauguma žuvų turi plaukiojamąją pūslę, padedančią žuviai išsilaikyti vandenyje tinkamame gylyje.
Žuvys yra prisitaikiusios prie vietos, kurioje gyvena, ir gyvenimo būdo, todėl jų kūno formos skirtingos.
Plėšrios žuvys minta žuvimis ar kitais vandens gyvūnais, o neplėšrios maitinasi vandens augalija ar smulkiais bestuburiais gyvūnais. Apačioje, vaizdo įrašuose, ryklys medžioja, o karpis maitinasi žole.
Ropliai – stuburiniai, šaltakraujai, dažniausiai sausumoje gyvenantys gyvūnai, kurie ropoja arba šliaužia.
Roplių odos paviršius dengtas raginiais žvynais arba skydeliais. Jie saugo kūną ir nuo sužalojimų, ir nuo išdžiūvimo. Roplių oda atsinaujina. Driežų ir krokodilų oda keičiasi skiautėmis, o gyvatės iš karto pakeičia visą odą – nusineria. Vieni ropliai minta vabzdžiais, kai kurie – žuvimis ir kitais stuburiniais, dar kiti – augalais.
Paukščiai – stuburiniai, šiltakraujai, dvikojai gyvūnai. Jie apaugę plunksnomis, priekinės jų galūnės virtusios sparnais, turi snapus, kaulai tuščiaviduriai.
Paukščio kaulo vidus.
Paukščiai vieninteliai iš gyvūnų turi plunksnas. Jos padeda išlaikyti kūno šilumą ir skraidyti.
Nors visi paukščiai turi sparnus, skraido ne visi. Skraidyti nereikia, pavyzdžiui, pingvinams ar stručiams.
Pagrindiniai žinduolių požymiai, skiriantys juos nuo žuvų, roplių, paukščių ir varliagyvių, yra šie: jų kūnas padengtas kailiu, gimusius jauniklius motinos maitina pienu.
Dar sakoma, kad mažyliai žindomi. Iš čia ir kilo pavadinimas – žinduoliai.
Žinduolių kūnai padengti oda, o ji daugumos dar apaugusi kailiu, šeriais ar spygliais.