Visos temos
Judėjimas ir jėgos

Jėgos yra kasdienio gyvenimo dalis. Jos veikia mus supantį pasaulį, keisdamos kūnų judėjimą ir formą. Jėgų nematome, bet galime matyti jų poveikį. Jos išjudina arba sustabdo kūnus, keičia judėjimo kryptį ir net paties kūno formą.

Visi kūnai, paleisti iš rankų, krinta žemyn. Išmestas į viršų kamuolys po kiek laiko vis tiek nukris ant žemės. Taip yra todėl, kad Žemė traukia visus kūnus. Ši jėga vadinama Žemės traukos jėga, arba sunkio jėga.

Kuo didesnė kūno masė, tuo stipresnė Žemės traukos jėga jį veikia. Žemės traukos jėga taip pat priklauso nuo atstumo iki kūnų. Kuo kūnai yra toliau vienas nuo kito, tuo silpnesnė tarp jų traukos jėga. 

Spustelėk aktyvias ikonėles ir išnagrinėk Žemės traukos (sunkio) jėgos pavyzdžius.

Naudojant jėgą galima pakeisti kūnų formą – juos sulenkti, suspausti, ištempti ir susukti. Kai jėga nustoja veikti, vieni kūnai (spyruoklės, oro balionai) atgauna buvusią formą, kiti (plastilino gabalėlis) – ne. Jėga, verčianti kūną atgauti savo formą, vadinama tamprumo jėga.

Spustelėk aktyvias ikonėles ir išnagrinėk tamprumo jėgos pavyzdžius.

Kūnų paviršiai nėra visiškai lygūs. Kai vienas kūnas juda kitu, jų paviršių nelygumai kliūva vieni už kitų. Šitaip atsiranda trinties jėga. Judantis kūnas dėl trinties galiausiai sustoja, o nejudantį galime priversti judėti tik panaudoję jėgą. Pavyzdžiui, stumiant vežimėlį per žolę, reikia įdėti daugiau pastangų. Nelygi veja kur kas labiau stabdo ratus negu lygios grindys, todėl trintis padidėja ir vežimėlis greičiau praranda greitį. Trintis tarp judančių dalių sukelia garsus, pavyzdžiui, girgžda durys ar cypia ratas. Trintį tarp dviejų kūnų galima sumažinti juos atskyrus plonu tepalo sluoksniu. Tepalas ne tik užlygina nelygumus, bet ir sukuria slydimui tinkantį sluoksnį. Suteptos detalės slidžiau slankioja viena per kitą. 

Kartais labai lygiems paviršiams susiglaudus, juos sudarančios dalelės ima traukti vienos kitas. Pavyzdžiui, du šlapius popieriaus lapus uždėkite vieną ant kito ir pamėginkite traukti – pajusite, kad jie limpa.

Kartais trintis yra kliuvinys, o kartais be jos neišsiverstume.

Spustelėk aktyvias ikonėles ir išnagrinėk trinties jėgos pavyzdžius.

Atgal
Pirmyn
Atgal
Pirmyn