Dienos režimas – tai tinkamas paros laiko planavimas. Žmogui, kuris laikosi dienos režimo, lengviau atsibusti, susikaupti prasmingai veiklai, jis jaučiasi geriau, būna darbingesnis, pavyzdžiui, mokykloje, užklasinėje veikloje. Vaikų svarbiausi dienos režimo elementai yra pamokos, maitinimasis, žaidimai, laisvalaikis, pamokų ruoša.
Spustelėk paveikslėlius ir sužinok daugiau informacijos.
Jeigu ryte iš namų iškeliausi nepavalgęs, bus sunku susikaupti per pamokas mokykloje. Tavo smegenys nebus aprūpintos pakankamu kiekiu maisto medžiagų, greitai pasijusi pavargęs, mieguistas.
Mitybos režimas svarbus. Tavo mitybą turi sudaryti 3 pagrindiniai valgymai: pusryčiai, pietūs, vakarienė, taip pat 2 papildomi – priešpiečiai bei pavakariai.
Sunkesnes užduotis atlik pirmoje dienos pusėje, nes tada esi energingesnis, lengviau susikaupi, nesi dar pavargęs. Nepamiršk pertraukėlių.
Grynas oras, aktyvus poilsis – svarbi tavo dienos režimo dalis. Ši veikla stiprina tavo sveikatą.
Miegas – reikalingiausias ir geriausias pasyvus poilsis. Eik miegoti tuo pačiu metu. Kitą dieną jausiesi gerai ir pamokoje būsi susikaupęs. Miegok apie 10 valandų.
Asmens higiena – tai kūno, drabužių, avalynės priežiūra, padedanti išsaugoti sveikatą. Žmogaus kūno oda saugo organizmą nuo infekcijų, perkaitimo ir sužeidimų. Žmogui dirbant, sportuojant oda smarkiai prakaituoja. Su prakaitu išsiskiria organizmui nereikalingos medžiagos, todėl odą reikia nuolat valyti, plauti.
Spustelėk aktyvias korteles ir sužinok daugiau informacijos apie higienos laikymąsi.
Mūsų rankos dažniau negu kitos kūno dalys liečiasi su mus supančiais daiktais ir aplinka, todėl ant plaštakų patenka įvairių mikroorganizmų. Apie 80 procentų užkrečiamųjų ligų gali plisti per nešvarias rankas, tad jas būtina plauti. Taip apsaugosi ne tik save, bet ir aplinkinius nuo daugelio infekcijų, žarnyno užkrečiamųjų, kirmėlinių ligų, kurios plinta liečiantis. Svarbu plauti rankas muilu mažiausiai dvidešimt sekundžių – per tiek laiko gali du kartus sudainuoti „Su gimimo diena!“.
Kada reikia plauti rankas?
Kai jos nešvarios.
Prieš gaminant ar pagaminus maistą.
Išsivalius nosį (pakosėjus, nusičiaudėjus).
Pažaidus.
Paglosčius naminį gyvūną.
Prieš valgant.
Pasinaudojus tualetu.
Pasisveikinus su sergančiu žmogumi.
Grįžus iš kiemo ar pabuvus viešose vietose.
Pasinaudojus viešuoju transportu.
Kojų odoje yra daug prakaito liaukų, todėl jos, ypač kai šilta, prakaituoja ir užsiteršia. Nešvarių kojų tarpupirščiai greičiau iššunta, įskyla. Pėdų oda nuolat atsinaujina, todėl seną negyvą odą reikia nuolat šalinti. Tai daroma šiurkščia kempine, kulnų dilde.
Geriausiai maudykis duše, nes iš jo visą laiką teka švarus vanduo.
Visą kūną šiltu vandeniu ir muilu prausk 1–2 kartus per savaitę.
Kas rytą prauskis iki juosmens, geriau vėsiu vandeniu – jis išblaško miegą, atgaivina ir grūdina.
Po kiekvieno prausimosi kempinę išdžiovink, nes drėgmėje ir šiltame ore gali pradėti veistis pavojingi mikroorganizmai.
Kiekvienam šeimos nariui patariama turėti po du rankšluosčius – vieną veidui ir rankoms, kitą kojoms.
Kiekviena pro nosį įkvepiama dulkelė nusėda ant nosies kanalų gleivinės, o mažų plaukelių išstumiama išorėn. Bet su tokia gausybe dulkių, kurių įkvepiame, nosis susidoroti negali. Teršalams sunku pasišalinti, todėl patartina nosį iššnypšti. Tai reikia daryti pakaitom: iš išorės nestipriai užspausti vieną nosies landą, o pro kitą šnypšti, paskui užspausti kitą nosies landą ir vėl šnypšti.
Ar prisimeni, kaip reikia kosėti ir čiaudėti? Kodėl burną užsidengiame alkūne?
Asmens burnos higiena – kasdienė burnos ertmės priežiūra, atliekama kiekvieno žmogaus, naudojant asmenines higienos priemones.
Dantis valykis 2 kartus per dieną – ryte prieš pusryčius ir vakare prieš miegą.
Dantų pastos naudok žirnelio dydžio gumuliuką.
Šepetėlį keisk kas 2–3 mėnesius.
Dantis valykis 2–3 minutes ir kruopščiai išsiskalauk burną vandeniu.
Šepetėlį išplauk tekančiu vandeniu ir palik džiūti.
Kartą per metus apsilankyk pas odontologą.
Fizinis aktyvumas – tai bet kokie kūno judesiai, kuriuos sukelia raumenų susitraukimas. Sveikata, gera savijauta, žvalumas labai priklauso nuo žmogaus aktyvumo ir judrumo. Judant organizmas geriau aprūpinamas deguonimi ir maisto medžiagomis. Reguliari fizinė veikla skatina augti kaulus, raumenis, lavina judesių koordinaciją, pusiausvyrą, stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, teigiamai veikia kvėpavimo sistemą, virškinimo sistemos darbą. Mokslininkai teigia, kad per dieną fizine veikla turėtum užsiimti bent valandą. Yra kasdienių puikiai tau tinkančių dalykų: vaikščioti, bėgioti, važinėti dviračiu, žaisti judriuosius žaidimus.
Išnagrinėk fizinio aktyvumo piramidę. Kokia veikla turi užsiimti kiekvieną dieną?
Spustelėk aktyvias korteles ir sužinok daugiau informacijos apie fizinį aktyvumą.
Riboti tokią veiklą, kaip televizoriaus žiūrėjimas, kompiuteriniai žaidimai ar naudojimasis internetu.
2–3 kartus per savaitę skirk laiko laisvalaikiui ir žaidimams, pavyzdžiui, plaukimui, boulingui ar stalo tenisui.
2–3 kartus per savaitę skirk laiko pratimams, kurie lavina jėgą ir lankstumą, pavyzdžiui, šokiams, kovos menams.
3–5 kartus per savaitę atlik aerobikos pratimus (mažiausiai 20 min.), pavyzdžiui, važinėjimą riedučiais ar dviračiu, slidinėjimą, bėgimą, lauko tenisą.
3–5 kartus per savaitę skirk laiko aktyviam laisvalaikiui, pavyzdžiui, futbolui, krepšiniui, tinkliniui, ledo rituliui.
Kiekvieną dieną reikėtų užsiimti įvairiomis veiklomis, kurios palaiko aktyvumą ir sveikatą. Į tai įeina žaidimai kieme, lipimas laiptais vietoj lifto, namų aplinkos tvarkymas, pasivaikščiojimai gryname ore.
Kasdien reikėtų užsiimti ne mažiau kaip 60 minučių vidutinio arba didelio intensyvumo fizine veikla, o jėgos ugdymo pratimais – 3 kartus per savaitę.
Vidutinis intensyvumas yra toks, kai dar gali susikalbėti tarpusavyje, bet savo mėgstamos dainos padainuoti jau nebegali. Didelis intensyvumas yra toks, kai jau sunku arba neįmanoma susikalbėti tarpusavyje, kvėpuoji ir pro nosį, ir pro burną. Oda ryškiai paraudusi.
Ruošdamas pamokas namuose ar skaitydamas kas 20 minučių atitrauk akis nuo ekrano ar knygos, atsistok ir atlik akių bei bendrus kūno mankštos pratimus.