Lietuvos raudonoji knyga – retų ir nykstančių gyvūnų, augalų, grybų rūšių sąrašas. 2021 metais išleista ketvirta Lietuvos raudonoji knyga – joje aprašytos 566 saugomos rūšys (225 gyvūnų, 224 augalų ir 117 grybų rūšys). Ši knyga padeda globoti ir saugoti retus bei nykstančius augalus, gyvūnus ir grybus.
Kodėl nyksta kai kurios augalų, gyvūnų, grybų rūšys? Todėl, kad sausinamos pelkės, pievos virsta dirbamais laukais, teršiama gamta, nupjaunami seni medžiai, kertami miškai, tam tikroms rūšims trūksta maisto, plinta invaziniai gyvūnai, augalai ir dar yra daug kitų priežasčių.
Spustelėk nuotraukas ir sužinok daugiau informacijos apie retus ir nykstančius gyvūnus.
Ąžuolinės miegapelės mėgsta miškingas vietoves. Jos, palyginti su kitų rūšių miegapelėmis, daugiau bėgioja žeme. Suaugusios miegapelės turi savo teritorijas, aktyvios naktį. Ąžuolinės miegapelės nyksta visoje Vidurio ir Šiaurės Europoje.
Balinės pelėdos Lietuvoje paprastai gyvena balandžio–lapkričio mėnesiais. Sveria apie 400 gramų. Patelės truputį didesnės už patinus. Balinės pelėdos peri ant žemės žolėmis išklotame lizde. Šie paukščiai nyksta, nes mažėja perėjimo vietų, be to, jauniklius neretai sunaikina kiti gyvūnai.
Balinių vėžlių šarvas alyvinės spalvos arba rudas, juodas. Kūno ilgis iki 28 centimetrų ilgio. Į smėlyje išraustą 10 centimetrų gylio duobutę padeda 7–20 kiaušinių. Po 2–3 mėnesių išsirita jaunikliai, tačiau jie lieka žiemoti žemėje ir į paviršių išlenda tik kitais metais. Baliniai vėžliai gyvena uždumblėjusiuose ežeruose, kūdrose, pelkėse, durpynų duobėse.
Nendrinės rupūžės užauga 4–6 centimetrų kūno ilgio (vaizdo įraše matomas nendrinės rupūžės jauniklis). Kūno viršus žalsvai rusvas. Oda rauplėta. Nugara ir šonai išmarginti dėmėmis. Gyvena smėlio kopose, pušynuose, smėlingose, žvyringose vietose. Jų mažėja, nes naikinamos joms tinkamos buveinės, nusausinamos ar užteršiamos nerštavietės.
Kad retų ir nykstančių rūšių gyvūnai, augalai ir grybai neišnyktų, steigiami rezervatai, draustiniai, parkai, kuriuose saugoma natūrali gamta. Priimami įstatymai, kad žmonės neskintų, nežvejotų ir nemedžiotų retų bei nykstančių rūšių augalų ir gyvūnų. Žmonėms aiškinama apie nykstančias rūšis, kad suprastų, kodėl jos svarbios. Kuo daugiau žinome, tuo geriau galime apsaugoti gamtą.
Spustelėk nuotraukas ir sužinok daugiau informacijos apie išsaugotas rūšis.
Meškinis česnakas – išsaugota rūšis ir atkurta jos gausa.
Pilkoji gervė – išsaugota rūšis ir atkurta jos gausa.
Paprastoji lūšis – išsaugota rūšis ir atkurta jos gausa.