Gamtoje pagrindinis šilumos šaltinis yra Saulė. Į Žemę ateina Saulės spinduliuojami šiluminiai spinduliai. Saulės spindulių energija svarbiausia augalams, gyvūnams ir žmonėms. Nuo saulės šilumos priklauso orai – pučia vėjai arba lyja.
Pastovėk saulės atokaitoje: pajusi, kaip darosi šilta. Greitai pabėgiok – smarkiai sušilsi. Tavo kūnas visą laiką gamina šilumą, ji palaiko gyvybę. Prisimink, kada buvai panašiose situacijose. Kaip jauteisi?
Šiluma – energijos forma, kurią juntame. Suartinus du skirtingų temperatūrų daiktus šiluma perduodama iš šiltojo į šaltą daiktą. Kūnas, kuris sušildo šaltesnį kūną, vadinamas šilumos šaltiniu.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie dirbtinius šilumos šaltinius.
Ugnis buvo pirmasis žmonių naudojamas dirbtinis šaltinis, kuriuo jie galėjo šildytis. Todėl žmonės galėjo gyventi šalto klimato sąlygomis. Židinys arba krosnis yra vieni iš seniausių būdų naudoti ugnį šildymui trobesiuose.
Degančio kuro šilumai gauti naudojamos krosnelės, židiniai ir šiuolaikiniai šildymo įrenginiai. Daugelyje pastatų yra įrengta centrinė šildymo sistema. Katile deginamo kuro šiluma vamzdžiais ir radiatoriais paskirstoma po visą pastatą. Taip apšildomi gyvenamieji namai, mokyklos, ligoninės, parduotuvės, gamyklos.
Išradus elektrą buvo sukurti prietaisai, kuriais galima šildyti orą. Tai yra įvairūs šildytuvai, kondicionieriai su šildymo funkcija.
Norėdami taupyti elektros energiją, suvartojamo kuro kiekį, žmonės išrado būdus, kaip panaudoti Saulės energiją namams apšildyti, pavyzdžiui, sukūrė saulės elektrines.
Kasdienėje buityje naudojami prietaisai taip pat skleidžia šilumą, kuri reikalinga gaminant maistą, lyginant drabužius, džiovinant skalbinius ir plaukus.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie šilumos laidininkus ir izoliatorius.
Medžiagos, kurios gerai praleidžia šilumą, vadinamos šilumos laidininkais. Metalai yra geriausi šilumos laidininkai. Puodai gaminami iš metalo, nes jis gerai praleidžia šilumą, jie greičiau įkaista ir sparčiau įkaitina juose esantį maistą. Lygintuvų padas, virdulių kaitinamasis elementas paprastai taip pat būna metaliniai. Radiatoriai gaminami iš metalo, kad kuo geriau vandens šilumą perduotų patalpos orui.
Kūnams apsaugoti nuo perkaitimo ar atšalimo naudojamos medžiagos, trukdančios perduoti šilumą. Tokios medžiagos vadinamos izoliatoriais. Keptuvių ar puodų rankenos gaminamos iš gerų šilumos izoliatorių, nes turi neįkaisti, kad gaminant maistą nenusidegintume rankų, pavyzdžiui, gumos, kamštinės medžiagos, plastiko, medienos. Pastatai, norint, kad juose esanti šiluma greitai nedingtų, apšildomi šilumą sulaikančiomis medžiagomis, pavyzdžiui, akmens vata, polistirenu ir pan.
Žiemą oro temperatūra dažnai krinta žemiau nulio laipsnių Celsijaus, o kartais gali būti labai žema. Žiemą žmonės saugojasi nuo šalčio, o vasarą – nuo per didelės kaitros. Norint apsisaugoti nuo šilumos ar saulės smūgio, reikia vengti ilgai būti tiesioginiuose saulės spinduliuose.
Spustelėk paveikslėlius ir sužinok, kaip apsisaugoti nuo šalčio ir karščio.
Dažnai girdime, kad drabužiai padeda apsisaugoti nuo šalto vėjo, šalčio. Iš tikrųjų drabužiai mūsų nešildo, jie tik sulaiko mūsų kūno išskiriamą šilumą. Todėl pasirinkę tinkamą aprangą, lauke nesušąlame.
Tokie drabužiai paprastai yra pagaminti iš medžiagų, kurios padeda išlaikyti kūno išspinduliuojamą šilumą. Žiemą nuo šalčio mus saugo stori paltai, pūkinės striukės, megztiniai, vilnonės pirštinės, šalikai ir kepurės. Prisimink, kokie tavo drabužiai tave geriausiai apsaugo nuo šalčio.
Ilgai būnant kaitrioje saulėje galima nudegti odą, perkaisti ir gauti saulės arba šilumos smūgį, o jis labai pavojingas gyvybei. Šilumos smūgis ištinka tada, kai kūnas prakaituodamas nepajėgia atvėsinti organizmo. Saulės smūgis ištinka tada, kai perkaitinama nepridengta galva, ypač viršugalvis – padidėja smegenų temperatūra ir sutrinka jų funkcija. Tada svaigsta galva, padažnėja pulsas, sutrinka kvėpavimas, kartais vemiama.
Kai oro temperatūra labai aukšta – rekomenduojama aktyviai nesportuoti ir nežaisti. Jei lauke karšta, būtina gerti daug vandens, būti pavėsyje, rengtis drabužius, kurie gerai praleidžia šilumą, pavyzdžiui, lininius, medvilninius, arba atspindi saulės spindulius, ypač tinka balti drabužiai.