Ar augalams augti tikrai svarbi šviesa? Atlik bandymą ir sužinok!
Tau reikės:
• dviejų vazonėliuose augančių tos pačios rūšies vienodai atrodančių, sveikų žolinių augalų (tai gali būti pipirnės, bazilikai, mėtos arba citrinžolės);
• saulėtos palangės ar lentynos;
• nepermatomos dėžės arba spintos;
• liniuotės.
Pamąstyk, kas galėtų nutikti augalams, jeigu jie dvi savaites negautų šviesos ir būtų tamsoje. O kas galėtų nutikti augalams, jeigu jie dvi savaites dienomis gautų šviesos ir tamsoje būtų tik naktimis? Kaip skiriasi augalo augimas šviesoje ir be jos? Parašyk savo spėjimus čia (pagalvok, kaip gali keistis augalų aukštis ir spalva):
Išmatuok abiejų augalų aukštį liniuote, duomenis įrašyk į lentelę. Įvertink abiejų augalų spalvą ir duomenis įrašyk į lentelę.
Augalų aukštis
Augalų spalva
Vieną augalą padėk ant palangės arba lentynos, kur jį dieną pasiektų saulės šviesa. Kitą augalą įdėk į nepermatomą dėžę arba spintą, kur jo nepasiektų saulės šviesa ir visą laiką būtų tamsu. Abu augalus laikyk šiomis sąlygomis keturiolika dienų. Visos kitos sąlygos abiem augalams turi būti vienodos (tokia pati temperatūra, toks pats laistymo dažnumas)! Nepamiršk abiejų augalų laistyti vienodu kiekiu vandens!
Po septynių dienų apžiūrėk abu augalus, įvertink jų spalvą ir liniuote išmatuok aukštį. Gautus duomenis įrašyk į lentelę.
Vertinami požymiai
Augalas tamsoje
Augalas šviesoje
Augalo aukštis pirmos savaitės pradžioje centimetrais
Augalo spalva pirmos savaitės pradžioje
Po dar septynių dienų (iš viso bus praėję keturiolika dienų) vėl apžiūrėk abu augalus, įvertink jų spalvą ir liniuote išmatuok aukštį. Gautus duomenis įrašyk į lentelę.
Vertinami požymiai
Augalas tamsoje
Augalas šviesoje
Augalo aukštis po dviejų savaičių centimetrais
Augalo spalva po dviejų savaičių
Apmąstyk bandymo rezultatus, pagalvok, kas nutiko abiem augalams ir kodėl. Ar tavo spėjimai pasitvirtino? Remkis gautais rezultatais, parašyk bandymo išvadą.