Krūmas – sumedėjęs augalas, išgyvenantis maždaug iki 100 metų, priklausomai nuo augalo rūšies ir kitų tai lemiančių veiksnių. Medžiai paprastai turi vieną kamieną, iš kurio tam tikrame aukštyje išsišakoja šakos, o krūmai gali turėti keletą kamienų nuo pat šaknų.
Spustelėk paveikslėlius ir sužinok daugiau informacijos apie krūmus.
Lazdynas dažniausiai turi kelis sumedėjusius stiebus ir priskiriamas krūmams. Kartais jis auga kaip medis – turi vieną kamieną. Vaisius, vadinamas riešutu, – neatsidaranti sėkla kietu sumedėjusiu kevalu.
Alyva – krūmas arba mažas medis. Žiedai dažniausiai kvapnūs, balti ir violetiniai (įvairių atspalvių). Žydi pavasarį.
Lietuvoje savaime paplitusi paprastoji ieva. Auga upių ir upelių pakrantėse, miškuose. Žiedai balti, susitelkę į kekes. Žydi pavasarį.
Blindė – medis ar krūmas. Blindė žydi balandžio mėnesį, prieš skleidžiantis lapams. Žiedai susitelkę į žirginius. Juose gausu nektaro.
Lietuvoje auga tik paprastasis kadagys. Tai visžalis krūmas ar iki 15 m aukščio užaugantis medis. Spygliai durklo pavidalo, dygūs. Kankorėžiai uogos pavidalo, pusiau sultingi, todėl dažnai vadinami kadagio uogomis.
Avietė – krūmas. Stiebas status ar laipiojantis, dažnai dygliuotas, 1–3 m aukščio. Žiedai balti, purpuriniai ar rožiniai. Vaisiai – raudonos ar geltonos uogos.
Žolė – augalas, kurio antžeminės dalys nesumedėjusios ir nepalankiu laikotarpiu (žiemą, per sausras) apmiršta arba sudžiūsta. Pievų žolės savaime auga pievose ar ganyklose, o dekoratyvinės žolės sodinamos soduose, parkuose ar kiemuose, siekiant sukurti gražią aplinką.
Spustelėk paveikslėlius ir sužinok daugiau informacijos apie žoles.
Dažniausiai daugiametis augalas. Šaknys giliai įsitvirtina žemėje. Lapai žali, mėsingi. Žiedai geltoni arba geltonai rudi. Žydi pavasarį ir vasaros pradžioje. Auga pievose, laukuose, pakelėse. Visose augalo dalyse yra karčių pieniškų sulčių. Jauni lapai tinka salotoms.
Daugiametė žolė. Stiebas status, kartais šliaužiantis. Lapai sudaryti iš 3, kartais iš 4–7 lapelių. Žiedai dažniausiai maži, balti, raudoni, rausvi, violetiniai. Pašarinis, vaistinis, prieskoninis, nektaringas augalas.
Daugiametė žolė. Žiedai pavieniai, vidutinio dydžio, mėlyno atspalvio. Auga miškuose, pamiškėse, žydi anksti pavasarį, prieš skleidžiantis medžių lapams. Visų rūšių žibuoklės yra nuodingos. Lietuvoje savaime paplitusi triskiautė žibuoklė.
Gyslotis – dažniausiai daugiametė žolė. Auga pievose, smėlynuose, pakelėse. Žiedai smulkūs, žalsvai rausvi arba balti. Lietuvoje savaime auga plačialapis, siauralapis ir plaukuotasis gyslotis.
Daugiametė žolė stačiais ar prigulusiais stiebais. Žiedai pavieniai arba susitelkę po kelis, dažniausiai geltoni. Pelkinė puriena ir baltoji puriena – dekoratyviniai augalai, auginami gėlynuose, dažniausiai tvenkinių ir baseinų krantuose. Savaime pelkinė puriena auga šlapiose pievose, vandens telkinių pakrantėse, pelkėtuose miškuose.
Daugiametė svogūninė žolė. Stiebas ilgas, belapis. Lapai auga iš apačios, dažnai mėsingi. Žiedai statūs arba palinkę žemyn, dažnai kvapūs. Žiedai geltoni, gelsvi arba balti. Daugelio rūšių narcizai auginami kaip dekoratyviniai augalai gėlynuose. Išvesta daug veislių.
Daugiametė svogūninė žolė. Žiedai dideli, pavieniai arba po kelis ant stiebo, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai, įvairių spalvų ir atspalvių, kartais kvepia. Žydi pavasarį. Lietuvoje tulpės žinomos ir auginamos nuo seno. Išvesta daug dekoratyvinių veislių.
Daugiametis žolinis augalas, išauginantis požeminį gumbasvogūnį. Žiedyną dažniausiai sudaro daug žiedų ant vieno stiebo. Dekoratyvinis augalas, dažniausiai auginamas darželiuose. Savaime paplitęs į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas paprastasis kardelis. Auga pievose, pamiškėse.
Daugiametė žolė su tuščiaviduriu stiebu, gali užaugti iki 2 m aukščio. Jurgino žiedai įvairių spalvų ir formų, auga stiebo viršūnėje. Gėlynuose žydi vasaros pabaigoje – rudens pradžioje. Užaugina požeminį gumbą.
Daugiametė dekoratyvinė žolė. Žiedai balti, kvapūs. Žydi anksti pavasarį. Kai snieguolė žydi, stiebas status, o kai peržydi – nulinksta. Baltoji snieguolė kartu yra ir nuodingas, ir vaistinis augalas.
Pažinti augalus ir daugiau apie juos sužinoti tau padės didinamasis stiklas, išmanusis telefonas. Pro tikrą ar interaktyvų didinamąjį stiklą bus įdomu tyrinėti augalų dalis. Į išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį atsisiųsk programėles iš „Google Play“ „Padidinamsais stiklas“, Google Lens“ ar kt., kurios padės geriau pažinti augalus. Naudodamasis šiomis programėlėmis tyrinėk rastus augalus, bandyk nustatyti jų rūšis.