Kiek daug gyvūnų! Ar visus juos pažįsti? Šie gyvūnai yra naminiai. Juos veisia ir laiko žmonės.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie naminius gyvūnus.
Naminis jautis
Jautis yra karvės patinas. Jaučiai labai stiprūs, tad prieš atsirandant moderniai žemės ūkio technikai jie padėdavo nudirbti žemės ūkio darbus.
Karvė
Karvė yra jaučio patelė. Jos sveria nuo 200 iki 600 kilogramų, gyvena apie 20 metų ir duoda pieno. Karvėms itin patinka pievose ėsti vešlią žolę.
Naminis arklys
Naminiai arkliai yra dryžuotų zebrų giminaičiai! Arklių gera klausa, rega, uoslė. Pagrindinis pašaras vasarą – žolė, žiemą – šienas, šiaudai, avižos, kiti įvairūs pašarai.
Naminis triušis
Naminiai triušiai gali gyventi iki 10 metų. Maži triušiukai minta motinos pienu, vėliau – žole, smulkiu šienu, kitais pašarais ir greitai auga.
Gaidys
Gaidys yra paukštis. Jis – vištos patinas. Gaidžiai moka giedoti ir dažnai gieda anksti ryte. Ar kada yra pažadinęs gaidys?
Viščiukas
Viščiukai yra vištos ir gaidžio vaikai. Jie išsirita iš kiaušinių. Viščiukai būna labai pūkuoti, todėl yra švelnūs.
Naminė višta
Vištos yra paukščiai. Višta – gaidžio patelė. Jos deda kiaušinius. Iš kai kurių gali išsiristi viščiukai. Naminės vištos sveria nuo 1,5 kg iki 5 kg, įprastai gyvena 5–10 metų. Tiesa, kadaise buvo vištų, kurios gyveno ilgiau negu 20 metų!
Naminis kalakutas
Kalakutai yra paukščiai. Jie užauga stambūs. Kalakutai patinai didesni ir įvairesnių bei ryškesnių spalvų negu kalakutės.
Naminė antis
Antys yra paukščiai. Antys deda kiaušinius, iš jų gali išsiristi ančiukai. Naminės antys gyvena iki 10 metų. Jos maitinasi sėklomis, vaisiais, įvairiais vabzdžiais, kirmėlėmis.
Naminė kiaulė
Kiaulės yra giminingos šernams. Viena kiaulė gali atsivesti nuo 9 iki 12 paršelių. Paršelis gimsta mažas ir sveria tik apie 1 kilogramą. Kiaulės kriuksi.
Naminė katė
Naminių kačių kailiuko spalva gali būti labai įvairi: balta, juoda, pilka, oranžinė, taip pat marga! Katės puikiai geba užšokti net ant aukštai esančių paviršių ir mielai žaidžia su siūlų kamuoliuku.
Naminis šuo
Šuo buvo pirmasis gyvūnas, kurį prisijaukino žmonės. Šunų yra įvairaus dydžio – nuo mažo kaip jorkšyro terjeras iki didelio kaip vokiečių aviganis. Šunys moka žaisti su kamuoliuku ir netgi gali išmokti ką padaryti pagal sakomas komandas.
Naminė ožka
Namines ožkas žmonės paprastai laiko dėl duodamo pieno. Dauguma ožkų turi ragus. Patelių ožkų ragai mažesni, o patinų ožių – didesni. Ožkos nesibado, jeigu su jomis elgiamasi draugiškai, tačiau suerzintos gali bakstelėti.
Naminė avis
Naminės avys yra ypatingi gyvūnai, juos žmonės augina daugiau nei tūkstantį metų. Jos yra švelnios, nes apaugusios vilna. Avys gyvena ūkiuose, kur gauna maisto ir yra saugios.
Naminius gyvūnus, kad jie būtų sveiki ir laimingi, reikia tinkamai prižiūrėti. Ar žinai, kaip?
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie gyvūnų priežiūrą.
Gyvūnus reikia skiepyti ir gydyti nuo ligų, o tai daro veterinarai.
Naminiai gyvūnai yra priklausomi nuo žmonių. Jiems reikia meilės ir bendravimo, todėl svarbu skirti laiko ir dėmesio savo naminiams gyvūnams.
Naminiams gyvūnams reikia patogios ir saugios vietos gyventi. Katėms ir šunims tai gali būti vieta, kurioje jie galėtų pasislėpti ir atsigulti – guolis ar paprasta dėžė. Didesniems gyvūnams, tarkime, karvėms ar arkliams, turėtų būti skirtas specialus pastatas, vadinamas tvartu.
Kiekvienas gyvūnas turi gauti tinkamo ėdalo, atitinkančio jo poreikius. Naminiams gyvūnams žmonių maistas dažniausiai yra netinkamas ar netgi pavojingas! Pavyzdžiui, katėms ir šunims negalima duoti šokolado, nes jie gali apsinuodyti.
Kiekvienas gyvūnas visada turi turėti šviežio ir švaraus vandens.
Naminių gyvūnų yra išties įvairių! Ne tik žmonės jiems reikalingi, bet ir naminiai gyvūnai yra svarbūs mums. Ar žinai, kodėl?
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie naminių gyvūnų laikymo priežastis.
Gyvūnų terapija – tai ypatingas būdas pasijusti gerai! Specialiai išmokyti gyvūnai, kaip antai šunys ar arkliai, gali padėti žmonėms nusiraminti, sumažinti įtampą ir netgi pagerinti nuotaiką. Terapiniai gyvūnai lanko ligonines, seniūnijas ar mokyklas, o negaluojantys žmonės gali pabūti su gyvūnais ir mėgautis jų draugija.
Išmokyti šunys gali būti ypatingi aklųjų vedliai. Jie reikalingi nematantiems žmonėms, nes padeda jiems susigaudyti aplinkoje. Šie šunys labai protingi ir mokomi specialių komandų.
Specialiai treniruoti arkliai vadinami žirgais. Jais jodinėjama. Šis užsiėmimas stiprina sveikatą ir padeda geriau jaustis. Jodinėjama dažniausiai lauke, gryname ore, o tai taip pat gerina sveikatą.
Katės padeda palaikyti fizinę sveikatą, nes žaidžiant su jomis reikia judėti. Taip pat katės naudingos, nes gaudo peles. Pelės gali sugraužti maisto atsargas, pavyzdžiui, grūdus.
Melžiamos karvės duoda pieno, iš jo gaminamas sviestas, jogurtas, sūris, varškė ir kiti skanūs pieno produktai.
Iš avių vilnos gaminami drabužiai ir antklodės. Jų vilna yra minkšta ir puikiai šildo. Be to, iš avių gaunamo pieno gaminamas sūris.
Vištos ir antys deda kiaušinius, juos galima virti ar kepti. Kiaušinių taip pat dedama į blynų ir pyragų tešlą. Kiaušiniai yra labai naudingi ir sveiki maisto produktai.
Naminiai gyvūnai gali tapti žmonių draugais. Žaisdami su jais ar juos glostydami, žmonės jaučiasi laimingi ir saugūs. Kai būna liūdna ar sunku, naminiai gyvūnai pralinksmina ir paguodžia.